طبیعت زیبای آلاشت

جاذبه های طبیعی ایران جاذبه های گردشگری ایران

نام آلاشت در زبان محلی به معنی مسکن آموت عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب‌های متعدد توده و تنک در کوه‌های بلند این منطقه‌است. منطقه آلاشت نیز با طبیعت زیبای خود دارای آبشارها و اقلیم بی نظیری است، یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در هجده کیلومتری جنوب غرب آلاشت است. درادامه در مطلبجاذبه های گردشگری ایران در مورد طبیعت زیبای آلاشت بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

این شهر زیبا و آبدار با دارا بودن آب و هوای پاک و مفرح کوهستانی، بافت بااهمیت به یاد ماندنی به ثبت رسیده در فهرست میراث ملی، بقاع متبرکه امامزادگان، بنای مسجد امام حسین(ع) با معماری منحصر به فرد معاصر، زمان ساخت سال (۱۳۵۲)، موزه مردم شناسی در ساختمانی با قدمت بالغ بر ۱۵۰ سال، رصدخانه و جاذبه های پرپشت دیگر از مکانهای دیدنی مازندران به شمار می آید.

خانه‌ای که رضاشاه در آن به‌دنیا آمد، خانه عموی رضاشاه می‌باشد( ۲۴ اسفند۱۲۵۶) که به غلط در برخی از وبلاگ‌ها و سایت‌ها به منزل رضاشاه تعبیر می‌شود، این مکان درحال حاضر موزه مردم شناسی آلاشت بوده و عموم مردم برای دیدار از آن به این مکان سفر می‌کنند.

در تذکره فردوسی روایت شده است که رستم سنگی بزرگ به سوی دیوان پرتاب می‌‏کند و آن سنگ در مازندرانفرود می‏‌آید. این سنگ شاید همان سنگی باشد که جدید در نزدیکی یکی از روستاهای مجاور آلاشت به نام گلیون قرار دارد و به (رستم دکت restem daket) به معنی جایی که رستم متواضع و متکبر است معروف است. اگرچه نام آلاشت در وقایع خدای نامه نیامده است ولی مکانهای دیگری از مازندران همچون ساری، آمل، تمیشه در شاهنامه‌ی فردوسی آمده است و این موضوع نشان از پیشینه‌ی این ولایت در ایران دارد.

شهر آلاشت نمونه آرایش آراستگی از همزیستی زندگی مدرن و سنتی است. عناصر دنیای مدرن بدون آنکه لطمات زیادی به جریان زندگی کهن وارد سازند خودرا درون آن جای داده‌اند. کوچه‌های بسیار باریک که فقط دونفر می‌توانند از کنار هم عبور کنند از مختصات صمیمیت آلاشت است. خانه‌ها جملگی خشتی و سقف‌ها تخته پوشند. قبل از ورود به شهرآلاشت محله‌ای وجود دارد که نزد مردم آن به نام کاربار معروف است.

دراین محلهٔ کوچک تاسیسات مهمی از قبیل پمپ بنزین، هواشناسی، هتل ورصد خانه وجود دارد پمپ بنزین نیز همدوره با زمان ساخت مسجد بوده و در سال ۱۳۵۰ ساخته شده است. بعد از کاربار و درنزدیکی شهر آلاشت جایی به نام کاربار تپه‌سر قراردارد که از آن به نام پاتوق شبهای مردم آلاشت نیز یادمی‌شود که اهالی آلاشت شبهای تموز دراین مکان در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و گپ می‌زدند.

بعد از کاربار تپه سر دوراهی  وجود دارد که راه سمت راست آن با  سربالایی به سوپر مسجد بلدیه نظام اطلاع رسانی و روستاهای زیحون و سواد رودبار ختم می شود وراه سمت چپ هم که سر فرودین و بالایی است به شهر آلاشت و موزه مردم شناسی (زادگاه رضاشاه) وروستاهای چرات وانند می‌رسد. اغلب کوچه‌ها سنگفرش شده‌اند.و فضایی دلنواز برای گردشگران را خلق کرده است.آب نوشابه آلاشت از چشمه‌ای به نام «هری خامه» تامین می‌شود که به یقین اهالی خاصیت دارویی دارد.

ویژگی منحصر به فرد اقلیمی شهر آلاشت نظیر بالا زیاد از سطح دریا، نداشتن آلودگی هوا و قرض نوری، داشتن ملکوتی آبی رنگ و ارضی صاف و بدون غبار، این مرکز را به بهشتی برای منجمان و رصدگران تبدیل کرده است

مجموعه رصدخانه و آسمان نمای آلاشت با نام رصدخانه آیت الله صالحی مازندرانی به عنوان نخستین رصدخانه آماتوری استان مازندران است که در سال ۱۳۸۶ بوسیله شهرداری آلاشت روی یکی از تپه های این شهر بنا شده است.

خانه‌ی رضاشاه پهلوی ، خانه‌ی پدر بزرگ رضا سوادکوهی معروف به مرادعلی خان ، خانه عموی رضا ماکسیم به نام مصطفی خان و یا موزه مردم شناسی حال حاضر شهر آلاشت که در سال ۱۳۴۸ به نام «محله قدیمی آلاشت و محیط اطراف مولد رضاشاه » در فهرست آثار ملی قرار گرفت ، اولین بافت بااهمیت به یاد ماندنی استان مازندران ، همه بهانه‌ای است تا در این عمارت ۱۵۰ ساله به تماشای زندگی مردم آن منطقه برویم .

پس از ورود به شهر آلاشت در قسمت پایین شهر، محله دلیر خیل در انتهای جاده پایین آلاشت و در غرب شهر واقع شده است؛ جاده به گونه‌ای طراحی شده که شهر آلاشت را از پایین می‌توان دور زد و به میانه آن رسید. این خانه  پس از فراز و نشیبهایی تبدیل به موزه مردم شناسی شده است که در اواخر سال ۱۳۸۷ به موزه تبدیل شد و مشخصات آن  به این ترتیب است :

این اثر ملی به خاطر محل تولد رضا پهلوی به نام ایشان مصادره شده است اما این اثر در سیاهه آثار ملی به نام «محله قدیمی آلاشت» ثبت ملی شده ، محله‌ای که نشان دهنده معماری مردم آن مرزوبوم در سالهای گذشته است، مردم محلی آلاشت می‌دانند که این خانه متعلق به عموی رضا پهلوی معروف به مصطفی خان است که قبلها متعلق به پدر ایشان مرادعلی خان یعنی پدر بزرگ رضا شاه بوده است .

شهرداری آلاشت با هدف توسعه سفر و تسهیل در شرایط اقامتی در این شهر، اقدام به احداث واحدهای ویلایی در قالب سوییتهای مبله و اعجوبه کرده است. از آنجایی که در حال حاضر هیچ مهمانخانه و یا هتلی در شهر فعال نیست، سوییتهای شهرداری مکان مناسبی هستند که مسافران می توانند با فراغ بال از آن کاربرد کنند.

علاوه بر این مردم این روستا صنایع دستی مخصوص به خودرا تولیدمی‌کنند که می‌توان ازآنها خرید کرد وسوغات این شهر زیبا را نیز به عنوان یادگاری به همراه داشت.این مطلب توضیحاتی کلی درباره‌ی آلاشت و موزه‌ی مردم شناسی و زادگاه رضاشاه بوده، در بخش دوم مقاله به طور ناب به معرفی موزه می‌پردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *