معادن لیتیوم بیابان آتاکاما در شیلی

گوناگون ار دنیای سفر

لیتیوم سبک‌ترین و یکی از با ارزش‌ترین فلزات جهان و جز اصلی تشکیل دهنده باتری‌های قابل شارژی است. تصاویر هوایی از معادن لیتیوم در بیابان‌های نمکی آتاکاما مناظر عجیبی پدید آورده است.

در بیابان‌‌های برهوت «سالار دو آتاکاما»، حدود ۷۰۰ مایلی شمال سانتیاگو در کشور شیلی، معدن لیتیوم بسیار وسیعی قرار دارد که توسط یک شرکت شیمیایی و سومین تولید کننده لیتیوم جهان بهره‌برداری می‌شود. این فلز سفید نقره‌ای به‌صورت محلول در آب‌نمک و ۱۳۰ فوت زیر سطح بیابان یافت می‌شود. آب‌نمک غلیظ و لجنی از درون زمین به استخرهای کم عمق تبخیر کننده پمپ می‌شود تا زیر گرمای بیابان خشک شود. همان‌طور که آب تبخیر می‌شود، ماده چرب زرد رنگی از خود به‌جای می‌گذارد که با ارزش‌ترین فلز قرن ۲۱ است.

لیتیوم سبک‌ترین فلز جهان و جز اصلی تشکیل دهنده باتری‌های قابل شارژی است، که زندگی مدرن ما را با روشن نگه داشتن گجت‌هایمان ممکن ساخته است. ماده‌ای عجیب که می‌تواند در آینده به یکی از استراتژیک‌ترین مواد معدنی در جهان تبدیل شود. با این حال، تا همین اواخر، لیتیوم یک کالای کم مصرف بود که مقادیر کمی از آن در تولید شیشه، سرامیک و گریس و چند صنعت تخصصی مانند ساخت تجهیزات آتش بازی به کار می‌رفت. اما در این سال‌ها، با تبدیل شدن موبایل‌ها به جزء جدایی ناپذیر زندگی تمام اقشار جامعه، تقاضا برای لیتیم به شدت افزایش یافته است.

 

 

  • منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *